Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Merkezimizin Hikayesi

Norveç'in en büyük üniversitesinin (NTNU) hastanesi olan, St.Olav's University Hospital of Trondheim'da Konsültan Uzman olarak çalışan Doç.Dr.Yunus Yavuz, 1997-2006 yılları arasında Norveç Ulusal İleri Laparoskopik Cerrahi ve Obezite Cerrahisi Merkezinin kurulmasında görev almıştır. Doç.Dr.Yunus Yavuz, 9 yıl süre zarfında çok sayıda ileri laparoskopik obezite cerrahi işlemini gerçekleştirmiştir.

2006 yılında Dr.Yavuz'un Türkiye'ye dönmesini takiben, ülkemizin ilk multidisipliner obezite cerrahisi merkezi, Doç.Dr.Yunus Yavuz tarafından kurulmuştur. Doç.Dr.Yunus Yavuz'un, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda göreve başlamasının ardından kurulan merkez, tüm Türkiye'den obezite hastalarını kabul etmeye başlamıştır. Bu merkez kurulurken, Norveç Ulusal Obezite Cerrahisi Merkezi ve Amerika'da ki birkaç merkez örnek teşkil etmiştir.

2011-2013 yılları arasında İstanbul Bilim Üniversitesi ve Florence Nightingale Grubu Bariyatrik ve Metabolik Cerrahi Merkezi'ni kuran, Doç.Dr.Yunus Yavuz, Eylül 2013 itibariyle Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde çalışmaya başlamıştır.

Obezite Merkezimizin amaçları :
 1. Obezite hastalığı ile ilgili bilinç ve eğitim düzeyini arttırmak,
 2. Koruyucu ve önleyici önlemlerin alınmasını sağlamak,
 3. Obezite ile ilgili bilimsel araştırmalar yapmak ve yayınlamak,
 4. Uluslararası kriterlere uygun donanımı ve hizmeti sunmak,
 5. Mevcut çağdaş tedavi yöntemlerini uygulamak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve eğitimini vermektir.

Obezite Merkezinin Yapısı

Obezite tedavisi birçok birimin beraber çalışmasını gerektiren bir disiplindir. Ünitemiz hastalarımıza alanında uzmanlaşmış bir kadro ile hizmet vermektir. Obezite merkezimizin yapısı ve faaliyet gösteren gruplarımız aşağıdaki belirtilmiştir:

Endoskopik ve Laparoskopik Obezite Cerrahisi Birimi
 1. Endokrinoloji
 2. Psikiyatri
 3. Sindirim Hastalıkları
 4. Diyet Uzmanlığı
 5. Kardiyoloji
 6. Yoğun Bakım
 7. Anesteziyoloji ve Reanimasyon
 8. Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi


Hasta merkezimizde başvurduktan sonra öncelikle ayrıntılı bir muayene ve tetkikten geçirilir. Obezite cerrahisine gelinceye kadar, aşırı kilo almaya neden olabilecek birçok hastalık taramadan geçirilir. Bir komisyon toplantısı sonrasında uygun olduğuna karar verilen hastalar ameliyat öncesi beslenme ve psikolojik destek eğitimine alınırlar. Ameliyat sonrasında da aynı ekip hastayı sürekli olarak takip eder.

 

whatsapp

 
 
 
   
 
Normal : 20 - 25
Artmış Kilo : 25 - 30
Obezite : 30 - 40
Morbid Obezite : 40 - 50
Süper Morbid Obezite : > 50
whatsapp-footer