Mide Kelepçesi

Mide bandı (kelepçe) kısıtlayıcı türde bir cerrahidir. Yerleştirilmesi oldukça basittir ve operasyon süresi çok kısadır. Çalışma mekanizması yenilen miktarı kısıtlama üzerine kurulmuştur. (Mide kelepçesinin taklış tekniğini görmek için video galerimizi ziyaret edebilirsiniz.) Mide kelepçesi hasta uyumunun en önemli olduğu cerrahi türlerinden biridir. Hasta seçimine çok dikkat edilmezse başarısızlıkla sonuçlanabilir. Amerika ve Avrupa ülkelerinde bu işlemi uygulayacak merkezler için sertifikasyon zorunluluğu mevcuttur. Bu ugulamalar işlem kalitesi ve başarısını arttırmaktadır.

Mide Kelepçesi Kime Uygulanmaz?

Psikolojik yeme bozuklukları, tatlı/şekerli gıda düşkünlüğü ve uyumsuz hastalarda mide kelepçesi uygulanmamalıdır. Büyük mide fıtığı ve mide ülseri olan hastalarda da bu yöntem kullanılmamalıdır. Her hastaya mutlaka ameliyat öncesi endoskopi yapılarak bu problemlerin var olup olmadığı değerlendirilmelidir. HAstaların psikolojik değerlendirmedn geçmeleri ameliyatın başarası için büyük önem taşır.

Mide Kelepçesi İle Ne Kadar Kilo Verilebilir?

Fazla kiloların %40-60'ı bu yöntem ile verilebilir. Sıvı şekilde yüksek kalorili yiyecek tüketen (Kola, dondurma, cips, çikolata vb.) kişilerde kilo verimi daha az olabilir. Egzersiz reçetesi verdiğimiz ve aktif hastalar bu oranlardan daha iyi kilolar verebilmektedir.  

Mide Kelepçesi Mideye Ve Çevresindeki Organlara Zarar Verir mi?

Mide kelepçesinin üretildiği silikonun kalitesi, kelepçenin yumuşaklığı, iyi bir cerrahi teknik ve enfeksiyonların oluşup oluşmaması kelepçenin verebileceği zaraları belirler. Mide kelepçeleri dokularda bir takım hasarlarlar oluşturabilir. Yukarıda sayılan olumsuz etkilerin hiçbiri olmasa bile kelepçe mide ve çevre dokulara yapışır. Özellikle de merkezimiz gibi komplikasyon cerrahisi çok yapan ünitelerde, başka merkezlerde uygulanan kelepçe  ameliyatlarından sonra oluşan sorunlar çok görülmektedir. Kelepçe hem mideye, hem de karaciğer dokusuna yapışmaktadır. Kelepçenin çıkarılması sanıldığı kadar basit ve sorunsuz bir işlem değildir. Enfeksiyonlar sonrası oluşan tabloda kelepçe ile mide dokusu ve çevre organlar arasında açılması çok zor olan yapışıklıklar oluşmaktadır. 

Bantlar (kelepçeler) Arasında Ne Fark Vardır? Amerikan FDA Onayının Anlamı Nedir?

Bantların silikon kalitesi, kilitleme mekanizmaları, bağlantı sistemleri, cilt altına konan haznelerin (port) yapıldığı materyaller, yumuşaklık ve sertliği farklılıklar gösterir. Kaliteli bir bandın yumuşak olması gerekir. Kilitleme mekanizması güvenilir ve kolay olmalıdır. Uygulamasının kolay olması ayrıca büyük önem taşır. Kimi bantlarda cilt altına konan portlar plastik elemanlar içerirken kimilerinde bu tamamen metaldendir. Piyasada daha ucuz olması için Avrupa ve Amerika haricinde ülkelerde üretilen bantlar kullanılmaktadır.

Kelepçenin anavatanı Avrupa'dır. İlk olarak Avrupa'da uygulandığı için Amerika'da kullanılmaya başlaması 2000 yılını bulmuştur. Amerikan FDA onaylı birkaç bant mevcuttur fakat Avrupa'da üretilen birçok bant aynı veya daha iyi kalitededir.  Bu bakımdan bandın FDA onayı olmaması bandın iyi olmadığı anlamına gelmez. Hastalara düşen en önemli görev, kendilerine takılacak bantlar hakkında ayrıntılı bilgi edinmektir. 

whatsapp-footer