Deniz Yıldızlarını Kurtarma Operasyonu: OBEZİTE CERRAHİSİobozite_yildiz01Yaşlı adam, her sabah sahilde yürüyüş yapardı. Bir sabah, genç bir adamın kumların üzerindeki deniz yıldızlarını denize fırlattığını gördü. Yanına yaklaşarak ne yaptığını sordu. Genç adam: "Deniz çekilince deniz yıldızları güneşte kuruyacaklar; onları denize atıyorum" der. Bunun üzerine yaşlı adam: "Binlerce kilometre sahil var, milyonlarca deniz yıldızı; ne fark edecek bu birkaç tanesini kurtarman?" diye sorar. Genç adam bir deniz yıldızını suya atarken gözlerinde mutluluk ışıltıları ile: "Bakın onun için fark etti!" der.

Obezite hastalığı mağdurları çoğu kez en akılcı tedaviler olan cerrahi yöntemlerden uzaklaştırılırlar. “Çok tehlikeli” olan bu yöntemler en son tercih olarak kullanılmalıdır. Bu aşamaya kadar herşeyi deneyen hasta daha da obezleşir ve daha riskli hastalar haline gelir. Deniz çekildikçe hareket yeteneği kısıtlı deniz yıldızlarının tekrar emniyetli sulara ulaşması zorlanır. Ya güneşte kuruyarak ölürler, ya da martılar onları kaparlar!

Çoğu kez -safra kesesi amaliyatı kadar emniyetli olan-obezite cerrahi tedavi seçenekleri hastalara sunulmamaktadır. Milyonlarca hastanın diyet serüveni üzerine yapılan çalışmalar göstermiştir ki, ileri dercede obez bir hastanın diyet ve egzersiz gibi geleneksel yöntemlerle “kalıcı”kilo verme şansı %5 civarındadır. Her 100 morbid obezin 95’i, diyet polikliniklerinde ve spor salonlarında boşuna zaman geçirmektedir. İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri başta birçok ülke cerrahi tedavi seçeneklerini ulusal politikaları olarak benimsemiş durumdadır. Amerika’da her yıl 500.000 morbid obez cerrahi olarak iyileştirilmektedir.

Morbid Obezite kronik bir hastalıktır. Tedavisi çok zordur. Hastaların bir diyet yöntemini daha deneyecek sabırları kalmamıştır. Diyet yapan hastalar zayıflamayı başarsalar da kilolarını koruyamamaktadırlar.

Uçak Yoculuğu mu, Karayolu mu?

Obezite hastalığının kendisi, cerrahi tedavinin riskinden çok daha tehlikelidir. Obezitenin cerrahi tedavisi uçak yolculuğu kadar emniyetli kabul edilirse, obez olarak sürdürülen yaşam karayolunda sürekli seyahat halinde olmaya benzetilebilir.

Obezite cerrahi tedavisi sonrasında tecrübeli merkezlerde ölüm oranı 1000’de iki civarındadır. Kapalı safra kesesi ameliyatı sonrası ölüm oranı yaklaşık bu kadardır. Safra yollarından ameliyatsız taş çıkarma yöntemi olan ERCP’de ölüm oranı 100’de birdir; yani obezite ameliyatlarının 5 kat fazlasıdır. Koroner bypass ameliyatı sonrası ilk yılda ölüm oranı %10 civarındadır yani obezite ameliyatından 50 kat daha risklidir.

Çok sık uygulanan ameliyat gerektirmeyen, koroner damar stent uygulamasında, ölüm oranı yaklaşık olarak 1000’de 8 olarak bildirilmiştir (obezite cerrahisinin 4 katı).
Aşırı mobid obezlerde, çok ileri yaşlardaki kişilerde ameliyat riskleri artmaktadır ve 100’de 1-3 seviyesine kadar çıkmaktadır. Fakat, obezite hastaları eklem problemleri, kadın doğum ve kanser nedeniyle ameliyatlr geçirdiklerinde de riskler devam edecek hatta normal kilolulara göre artacaktır.

Obezite Cerrahisine hazırlanan hasta normalden çok daha fazla testten geçirilir. Bu testler güvenlik nedeniyle yapılır. Deniz yıldızlarını denize geri atarken çok dikkatli olmak gerekir; aksi takdirde yaralanmalarına sebep olunabilir. Kibarca tutulmalı ve yavaşça suya bırakılmalıdır. Her obezite hastası ameliyat öncesi ve sonrası uçakların kokpitlerinde yapıldığı gibi “kontrol listeleri”ne tabi tutulduğunda uçuş konforlu ve emniyetli olur.

Obezite Cerrahileri Hayatı Uzatır
Morbid Obezite hastalığı kalp krizi, solunum hastalıkları, damar hastalıkları, şeker hastalığı, tansiyon ve kanser nedeniyle nedeniyle normal kilolardaki hastalardan 10-15 yıl daha az yaşamaktadırlar. Saygın bilimsel yayınlar, cerrahi obezite tedavisi gören hastaların yaşam sürelerinin uzadığını kanıtlamıştır.

obozite_yildiz02


Deniz Yıldızları Gerçekten Kurtuluyor mu?
Denize geriye attığımız deniz yıldızlarına ne oluyor? Acaba birkaç saat sonra ölüyorlar mı? Yaptığımız obezite cerrahileri çok eskiye dayanan bilgilerin eseridir. Bu konudaki deneyim en az 50 yıllıktır. 25-30 yıl takip edilmiş binlerce hastanın sonucu bu cerrahilerin, gerekli hayat stil değişkilikleri sağlandığında en az %75-80’inde kiloların düşük düzeyde kaldığı gösterilmiştir.

 

whatsapp

 
 
 
   
 
Normal : 20 - 25
Artmış Kilo : 25 - 30
Obezite : 30 - 40
Morbid Obezite : 40 - 50
Süper Morbid Obezite : > 50
whatsapp-footer